Çocuklar başta olmak üzere tablet ve telefonları asıl amaçları olan iletişimin yanı sıra, ebeveynlerde oyun amaçlı da kullanmakta. Çocuk anne, babasını bu araçlarla oyun oynarken ve keyif alırken görüp benzer davranışı kendi de sergilemek istiyor. İlgi isteyen çocuğu ilgisiz bırakan aile çocuğu teknoloji bağımlısı olduğunda kendi yüzünden öyle olduğunu düşünmez. Çocuk aileden görüp telefonla oyun oynamak istediğinde ailenin hayır olmaz cevabı vermesi çocuk için etkili olmayacaktır. Özellikle beyin gelişimi için çok önemli olan 0-3 yaşta çocukların sadece tablet ve telefondan değil, televizyondan da uzak durması çok önemlidir.     

Akıllı Telefonların Çocuk Gelişimine Etkilerinin Analizi

Çocukların 3 yaşına kadar dijital aletlerden uzak tutulması gerekiyor.3 yaşından önce çocuğa bu tür dijital alet verildiğinde çocuk o aletin büyüsüne kapılıyor ve dijital alet çocuğu kendine bağlamış oluyor. Verilen telefon, tableti çocuğun elinden alındığı vakit çocuk ona odaklandığı için şiddet gösterip, ağlayabilir bu da çocukta bağımlılık evresine gelinmiş denilmektedir. Ödül-Ceza yöntemi çocukta ümit ve kaygı sorununa yol açar. Çocuğun kendini sınırlandırmasını öğretmemiz gerekir. Çocuk kendini sınırlandırmaz ise bağımlılık artışı ve toplumdaki teknolojinin ilerlemesiyle kendisinin gerileyeceğini anlamayacaktır

Teknoloji Kullanım Yaşı ve Süreleri

0-3 yaş: ekrandan uzak tutulmalıdır.                                                                                                            

Çocukların 0-3 yaş döneminde beyinleri %80 e kadar oluştuğu için bu yaşa kadar çocukta teknoloji bağımlılığı zihinsel gelişim bozukluğu, dil gelişim bozukluğu, davranış bozukluğu gibi durumların görülmesini sağlar.

3-6 yaş: Bu yaş çocuklarda bu yaşlarda günlük toplam teknoloji kullanım süresi 20-30 dakikayı geçmemelidir.

6-9 yaş: Bu yaş çocuklarda bu yaşlarda günlük toplam teknoloji kullanım süresi 40 dakikayı geçmemelidir.

12+ yaş ve üstü: Bu yaş çocuklarda günlük toplam teknoloji kullanım süresi 60 dakikayı geçmemelidir.

Leave a comment

ETKİNLİK TAKVİMİ
ETKİNLİK TAKVİMİ